foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
------------------------------
 sekretariat@sp36.edu.pl
ul. Słowackiego 54/56

Szkoła Podstawowa nr 36

im. mjr. Henryka Sucharskiego

„Chcemy by dzieci spotkały teatr w swoich dzielnicach, aby odkryły miejsce ciekawe artystycznie i kulturalnie” 

Anna Szymczak 

„Pewnego dnia w Babeczkogórogrodzie ma miejsce wielkie wydarzenie: oto herold królewski obwieszcza, że książę Żarłomir, drugi syn Króla Brzuchatego Pierwszego, pragnie znaleźć sobie żonę. Żoną księcia ma natomiast zostać dama, która prócz wysokiego urodzenia – to znaczy bycia księżniczką – będzie posiadała również umiejętność upieczenia najpyszniejszego ciasta, jakiego książę kiedykolwiek spróbował(…)” I tu zaczyna się opowieść o Piekareczce Fiubździnce, co zapragnęła zostać żoną księcia. Aby upiec najpyszniejsze ciasto musiała ruszyć w drogę. Droga nie byłą łatwa, musiała borykać się z wieloma wyzwaniami i własnymi słabościami, by wreszcie stanąć przed Żarłomirem”. 

12 października klasy 5a i 5b korzystając z zaproszenia absolwentki naszej szkoły,  reżyser  Asz Teatru – Anny Szymczak, udały się do Domu Tramwajarza, aby obejrzeć spektakl „O Piekareczce ze słodkiej Krainy” oraz wziąć udział w warsztatach teatralnych. Wszystko to w ramach projektu „Sztuka z klasą”,  dofinansowanego przez Miasto Poznań.

Asz Teatr jest teatrem specyficznym, dającym szanse realizacji aktorskich pasji osobom, które  na co dzień nie są związane ze sceną. Ten amatorski teatr jest projektem skierowanym do każdej grupy wiekowej i działa na zasadach edukacji kulturalnej.  Scenariusz napisała studentka VI roku medycyny – Marta Stachowiak, która także kreowała rolę głównej bohaterki w spektaklu. Towarzyszył jej Tomasz Kaznocha,  informatyk, tworzący także afisze do przedstawienia. 

            „O Piekareczce ze słodkiej krainy” to humorystyczna opowieść o tym jak ważne jest dzielenie się z innymi, pomaganie napotkanym osobom i spełnianie swoich marzeń.

Po spektaklu dzieci wzięły udział w warszatach teatralnych , prowadzonych przez Annę Szymczak. Miały okazję zapoznać się ze scenografią i rekwizytami, wspólnie tworzyć opowieści o przypadkowych spotkaniach i ich wpływie na nasze życie. Zadanie ułatwiły ogromne kufry ze strojami i rekwizytami, w których mali aktorzy ochoczo szperali, w poszukiwaniu wymarzonych kreacji. Efektem tych działań były etiudy teatralne. Obserwując przygotowania, a potem występy dzieci, można z całą pewnością stwierdzić, że dzieci kochają teatr i uwielbiają wcielać się w różne postacie. Jest to znakomita  zabawa ucząca kreatywności i współpracy, jednocześnie pozwalająca na wyrażenie swoich emocji i eksponowanie swojej wyobraźni. 

Lidia Radzimska


Copyright © 2024 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.